sobota, 4 października 2014

Karta tytułowa i wyjaśnienia dla Czytelnika




Hakerka

romans przyszłohistoryczny

przez Literackie Studio Eksperymentalne

***

Internet 20142015.

 

Do Czytelnika (kilka wyjaśnień)

1. Tytuł tego bloga wywodzi się od słowa haker w znaczeniu używanym przez samą światową hacker culture. Jedna z definicji zawartych w The Jargon File wyjaśnia, że haker to osoba, która znajduje głęboką przyjemność w pełnym, szczegółowym rozumieniu różnych złożonych systemów, w szczególności komputerowych i sieciowych”. Osoba niewtajemniczona najpewniej nie nazwałaby większości takich ludzi hakerami, raczej nerdami. Z kolei duża część anglojęzycznych hakerów określa internetowych włamywaczy mianem cracker.
2. Tekst składa się z głównego ciągu zdarzeń zawierającego odsyłacze do dodatkowych Informacji. Informacje mogą poszerzać lub zmieniać lekturę części głównej (każda jest też napisana w trochę innym stylu), ale ich czytanie nie jest konieczne. Studiu najciekawsze wydaje się czytanie za każdym razem całego odcinka, a dopiero potem Informacji, do których się on odwołuje.
Istnieje więc wiele równoprawnych sposobów lektury niniejszego bloga: czytanie równolegle ciągu głównego i Informacji, zapoznawanie się z Informacjami przed lub po odcinku, czytanie jedynie ciągu głównego, czytanie jedynie Informacji, wreszcie nieczytanie niczego w ogóle i tylko udawanie tego przed towarzystwem, w jakim się obracamy.
3. Trzeba przyznać, że celem Hakerki, poza opowiedzeniem przejmującej historii Emilii Dłociliskiej, jest przedstawienie oblicza życia w naszej epoce, w której świat ludzki przemienia się gruntownie, być może w ogóle odchodząc w przeszłość w jakiejkolwiek zrozumiałej dla nas formie. Chociaż Czytelnik znajdzie na blogu wiele niesamowitych zjawisk, to nie tworzą one w zamierzeniu fantastycznego uniwersum: układają się raczej w luźną metaforę.
4. Jeżeli komuś wydaje się nienaturalne nadanie głównemu bohaterowi-hakerowi płci żeńskiej, oto parę wiadomości wikipedycznych: za pierwszą osobę, która układała algorytmy dla nieistniejących jeszcze maszyn liczących, uważa się lady Adę Lovelace; najsłynniejszy z wczesnych komputerów, ENIAC, „warunkowała” (pozwólmy sobie na taki neologizm) grupa matematyczek; jeden z ważniejszych historycznych języków programowania COBOL, podobnie jak termin debugging, zawdzięczamy Grace Hopper; główną kierowniczką korporacji Yahoo! jest dzisiaj Marissa Mayer. Studio może też chyba, przynajmniej w teorii, liczyć na więcej sympatii ze strony Czytelników dla słabości i emocji bohatera będącego dziewczyną.
5. Wszystkie postacie i wydarzenia są fikcyjne; jakiekolwiek podobieństwa do postaci i wydarzeń rzeczywistych są przypadkowe i niezamierzone.
l.s.e.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz